Gminne obchody 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Plakat dotyczący Święta Niepodległosci


Gminne obchody 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę

Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości
                                                                                                                                             (Józef Piłsudski)

W b.r. przypada 103 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada 1918 r. nasza Ojczyzna odzyskała suwerenność po 123 latach zaborów i niewoli. W wyniku upadku potęg zaborczych i działań własnych Polska powróciła na mapy Europy.
Spełniły się nadzieje i oczekiwania całego narodu, powstańców listopadowych i styczniowych, wielu pokoleń emigrantów i zesłańców, sny o niepodległym i wolnym kraju.
Swój krwawy udział w odzyskaniu i walce o niepodległość zapisali również mieszkańcy Karczmisk, którzy oddali życie w I Wojnie Światowej i wojnie polsko-bolszewickiej. Ich nazwiska widnieją na tablicach pomnika na Placu Niepodległości.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę wszystkim Państwu zdrowia, siły i nadziei, na drodze ku lepszej wspólnej przyszłości Polski i naszej Małej Ojczyzny.

Od marca 2020 r. w Polsce panuje pandemia koronawirusa. Ze względu na zalecenia Rządu RP w ub.r. nie obchodziliśmy Gminnego Święta Niepodległości – jak to miało miejsce
w latach poprzednich. W 2021 ze względu na rosnącą IV falę koronawirusa Gminne Obchody Święta Niepodległości odbędą się w ograniczonej formule, z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.

11 listopada 2021 r. o godz. 8.30 na Placu Niepodległości zostaną złożone wieńce i zapalone znicze, a o godz. 09.00 w kościele parafialnym w Karczmiskach zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Dodatkowo zostaną zapalone znicze przed tablicą kościoła, na grobach i mogiłach cmentarza w Karczmiskach. Nie będzie wystąpień okolicznościowych Wójta Gminy, koncertów patriotycznych, czy akademii w palcówkach oświatowych.
O godz. 16.30 odbędzie się turniej szachowy online pt. „Arena Niepodległości”  – https://lichess.org/tournament/8ejHsXbO

Zachęcam Mieszkańców Gminy Karczmiska do wywieszenia flag biało-czerwonych i do zapoznania się z wystawą pt. „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 r.”, którą można obejrzeć na stronie internetowej:
https://niepodlegla.gov.pl/wp-content/uploads/2021/11/wystawa_granica_spad.pdf

Z najlepszymi życzeniami

Wójt Gminy

Janusz Goliszek


odezwa 2021 11 Listopada PDF