Ogłoszenie – Zgłaszanie strat w uprawach rolnych

Przypominamy rolnikom z terenu naszej gminy, że cały czas przyjmujemy wnioski o oszacowanie strat od poszkodowanych w uprawach polowych.
Druki wniosków dostępne są na stronie Urzędu Gminy Karczmiska, w punkcie obsługi klienta oraz w pokoju nr 10. Dotychczas wpłynęło 157 wniosków. Niezwłocznie komisja wyruszy w teren i wnioski z szacowania szkód będą przekazane do Wojewody o dofinansowanie. Dla potrzeb komisji, każdy rolnik oprócz wniosku zobowiązany jest przedłożyć wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich za 2021.

Nie znamy wysokości pomocy jaką Państwo otrzymacie. Dotychczasowe wsparcie rządowe wynosiło kilkaset złotych do hektara. Wobec ogromu strat ślemy monity do instytucji rządowych, parlamentarzystów, Prezydenta RP, aby pomoc była adekwatna do strat, tym bardziej, że rolnicy w tym roku mieli ograniczone możliwości ubezpieczenia od mrozu i gradobicia.

Sprawą zupełnie odrębną jest zgłoszenie zniszczeń lub strat w Biurze Powiatowym ARiMR dotyczące dopłat bezpośrednich i innych realizowanych programów. Wobec różnych, często sprzecznych opinii i interpretacji Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, wystąpiliśmy do ARiMR o zajęcie jednoznacznego stanowiska co do konieczności zgłaszania szkód, załączania dokumentacji fotograficznej itp.

Poniżej publikujemy zapytanie z Urzędu Gminy i odpowiedź ARiMR.

Zapytanie Urzędu Gminy do Biura Terenowego ARiMR w Opolu Lubelskim

Odpowiedź Biura Terenowego ARiMR na zapytanie