11 stycznia 2020 r. odbył się V Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek w Karczmiskach.
Organizatorami festiwalu byli:
- Gmina Karczmiska,
- Zespół Szkół w Karczmiskach,
- Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach.
Festiwal został objęty Honorowym Patronatem: Wójta Gminy Karczmiska i Lubelskiego Kuratora Oświaty w Lublinie. Wzięło w nim udział ponad 800 uczestników, reprezentujących chóry i zespoły z wielu miejscowości kraju, różnorodne placówki oświatowe, instytucje, parafie, stowarzyszenia, centra i ośrodki kultury.
Występy wykonawców oceniało profesjonalne jury:
- przewodniczący – dr hab. Monika Mielko – Remiszewska, prof. nadzwyczajny UMCS
w Lublinie, - członkowie:
– dr Kinga Strycharz-Bogacz, etnomuzykolog, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,
– mgr Agnieszka Szarpak – nauczyciel muzyki, dyrygent chóru „Kantylena”, dyrektor orkiestry dętej „Grandioso” w Radomiu,
– Agnieszka Mroczkowska nauczyciel, bibliotekarz Zespołu Szkół w Karczmiskach.
Podczas jednodniowego przeglądu kolęd i pastorałek zaprezentowały się:
- chóry – 14,
- zespoły wokalne – 10,
- zespoły wokalno – instrumentalnych i jeden zespół instrumentalny – 4,
- kapela ludowa – 1.
Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej wysłuchaliśmy wykonawców zarówno młodszego jak i starszego pokolenia. Śpiewanie kolęd i pastorałek polskich o Bożym Narodzeniu jest fenomenem w skali Europy i świata, a ich różnorodność i bogactwo form budzi powszechne uznanie i zachwyt. Po części konkursowej usłyszeliśmy ciekawe i nowe aranżacje kolęd w wykonaniu kilku zespołów i chórów. Gościnnie wystąpił chór „Con Pasione” ze Szkoły Podstawowej nr 47 im. J.I. Kraszewskiego w Lublinie.
Ogłaszanie wyników festiwalu wzbudziło wiele emocji i gorących braw. Przewodnicząca jury podkreślała wysoki poziom wykonawców. Uczestnicy byli oceniani w kilku kategoriach i otrzymali: złote, srebrne i brązowe wyróżnienia, nagrodę: Grand Prix, publiczności, specjalną oraz dla najmłodszego uczestnika festiwalu (zwycięzca miał niespełna 3 lata). Szczegółowe wyniki festiwalu można odszukać na stronie internetowej Zespołu Szkół w Karczmiskach. Jak co roku festiwal wybrzmiał wspólnym odśpiewaniem kolędy przez wykonawców i uczestników. W tym roku była to jedna ze starszych polskich kolęd „Dzisiaj w Betlejem”,
z końca XIX w.
Uczestnicy tego przedsięwzięcia wywieźli z Karczmisk dużo nagród i wyróżnień, emocji i wrażeń, pozytywnych wspomnień, radosnej i miłej atmosfery.
W słowach podziękowania od uczestników do organizatorów usłyszeliśmy m.in.:
„Chciałbym jeszcze raz w imieniu całego naszego chóru podziękować za możliwość udziału w konkursie, za ciepłe, przyjazne przyjęcie i wspaniałą organizację. Będziemy z radością wspominać to wydarzenie!…” – chór Stowarzyszenia Śpiewaczego „Canto Alegre” z Łodzi dyr. E Bień, „Serdecznie dziękujemy za sobotę. To było dla naszego chóru bardzo cenne doświadczenie.” – chór „Contores Adalberti” z Serocka dyr. J. Krutul.
Organizacja festiwalu nie byłaby możliwa bez dużego zaangażowania nauczycieli, rodziców, pracowników Zespołu Szkół i Gminnej Biblioteki i Domu Kultury czy lokalnych sponsorów. Organizatorzy otrzymali wsparcie od 17 firm, instytucji, organizacji i osób fizycznych, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc i hojność. Festiwal na stałe wpisał się już w kalendarz imprez i uroczystości odbywających się w Karczmiskach. Kierownikiem i pomysłodawczynią festiwalu jest od lat jest Pani Anżela Kwiatkowska, nauczyciel muzyki Zespołu Szkół w Karczmiskach. Pani Anżela z dużym powodzeniem i osiągnięciami w skali kraju prowadzi od 20 lat chór „Dmuchawce” w Szkole Podstawowej im. Macieja Rataja w Karczmiskach.
Gratulujemy uczestnikom festiwalu zdobytych nagród i wyróżnień, dziękujemy: sponsorom, organizatorom sprawnej organizacji i promocji w kraju Gminy Karczmiska poprzez śpiew kolęd i pastorałek.
Zapraszamy do Karczmisk za rok.