V Święto Bob(r)u

W dniu 4 sierpnia 2019 r. na terenie Zespołu Dworsko-Parkowego w Karczmiskach odbyło się już V Święto Bob(r)u. Uroczystość patronatem honorowym objęli Pan Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego i Pan Dariusz Piotrowski – Starosta Opolski.
Impreza rozpoczęła się występem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Józefowa nad Wisłą. Następnie Pan Janusz Goliszek – Wójt Gminy Karczmiska i Pan Jacek Nowaczek – Przewodniczący Rady Gminy , wspólnie dokonali oficjalnego otwarcia ,,Dni Karczmisk – V Święta Bob(r)u . W ramach części artystycznej na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola w Karczmiskach , kapela ludowa ,,Karczmiaki” wraz z zespołem ,,Alebabki” z KGW w Karczmiskach, zespół ,,Dwa Księżyce” z Kazimierza Dolnego, Chór ,,Corda Cantando” oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z Satoraljaujehely.  Z kolei Zespół „Chmiele” z Lublina dostarczył nam wrażeń muzycznych w stylu rock oraz rhythm and blues. Wystąpił również zespół ,,Vocal”. Świeżej  dawki  humoru dostarczył nam karczmiski kabaret ,,Bez Granic” w scenkach: ,,Policz do dziesięciu” i ,,Jak używać komórki”. Dużym powodzeniem cieszył się koncert zespołu ,,BackBeat” z Lublina . Wiele atrakcji związanych było z bob(r)em – tak symbolicznym dla naszej gminy.  Odbyły się konkursy na łuskanie bobru oraz konkurs kulinarny „Apetyt na bobrowe przysmaki”. Degustacja zgłoszonych do konkursu potraw potwierdziła ich wysokie walory smakowe, oryginalność oraz pomysłowość przygotowania. Doceniono także ich wygląd i sposób zaprezentowania, dlatego też jury przyznało nagrody i wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu. Uczestnicy V Święta Bob(r)u mogli także zasmakować wielu potraw i produktów regionalnych jak również obejrzeć stoiska promocyjne z wytworami rękodzieła artystycznego, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Karczmisk, Koło Gospodyń Wiejskich z Wolicy, Klub Seniora z Karczmisk, Stowarzyszenie „Międzypokoleniowe” z Wymysłowa, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zaborze, Stowarzyszenie ,,Bez Granic” z Karczmisk , Gospodarstwo ,,Kozi Gród” Pani Jolanty Śliwy ze Słotwin, Pasieka ,,Malinowa Kraina”. Swoje stoiska zaprezentowały też Warsztaty Terapii Zajęciowej z Poniatowej, Opolskie Centrum Kultury, Pani Sylwia Stefanek, Dworek Przepiórka, Urząd Gminy Karczmiska, Zespół Szkół, Żłobek i Przedszkole w Karczmiskach oraz osoby prywatne. GBiDK w Karczmiskach przygotowało stoisko profilaktyczne ,, Powiedz NIE uzależnieniom. Powiedz TAK życiu” .

 Była również kuchnia polowa i serwowany z niej bigos. Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali strażacy z Karczmisk. PSP z Opola Lubelskiego i OSP z Karczmisk zaprezentowali nam  samochody strażackie oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy. Dużo atrakcji przygotowanych zostało również dla dzieci. Były gry i zabawy animacyjne, „dmuchańce”, samochodziki, malowanie twarzy,  i wiele innych.

Fani motoryzacji i militariów mogli obejrzeć stoisko przygotowane przez Grupę Willys-Jeep Club Polska z Opola Lubelskiego.

Impreza zrealizowana została przy dużym wsparciu lokalnych sponsorów i środków zewnętrznych.

Wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie ,,Dni Karczmisk – V Święta Bob(r)u” organizatorzy składają wielkie podziękowania.