FORUM ROBOTYCZNE W KARCZMISKACH 2019

Jak sprawić, że pojazd z klocków lego pokona bezbłędnie zaplanowaną trasę? Co zrobić żeby w szkole stworzyć drużynę? Gdzie uderzyć po pomoc? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedzi w Karczmiskach – małej, ale położonej w centrum Kosmosu wiosce. Kosmiczne Bobry z Karczmisk dzieliły się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem, zarażały entuzjazmem i wzbudzały podziw oraz odrobinę zazdrości wśród innych grup.

W piątek 10 maja 2019 roku na hali sportowej przy Zespole Szkół w Karczmiskach Kosmiczne Bobry zarażały swą /nie tylko kosmiczną/ energią uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym, SP w Starych Boiskach, SP w Wandalinie, SP w Józefowie nad Wisłą, SP im. H. Sienkiewicza w Kowali, SP im. J. Kochanowskiego w Poniatowej Kolonia, SP im. Św. Maksymiliana Marii Kolbe w Pusznie Godowskim, SP nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Opolu Lubelskim, SP w Kamieniu, SP w Klementowicach, SP w Głusku, SP w Garbowi, SP w Zagłobie oraz wszystkich przybyłych na to spotkanie.

O godzinie 10 otwarto prawdziwe, jedyne i niepowtarzalne Forum Robotyczne, objęte patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Wójta Gminy Karczmiska. Spotkanie otworzył Dyrektor Zespołu Szkół w Karczmiskach w asyście Eugeniusza Pelaka Lubelskiego Wicekuratora Oświaty, Tatiany Łabęckiej-Jaroszuk Zastępcy Wójta Gminy Karczmiska, Jacka Nowaczka Przewodniczącego Rady Gminy Karczmiska. Wśród zaproszonych gości na spotkanie przybyli:  radni Gminy Karczmiska na czele z Przewodniczącą Komisji Oświaty Rady Gminy Karczmiska Panią Alicją Bełcik; sponsorzy: Robert Sawicki „Rob-Lux”, Manufaktura Czekolady „U Dziwisza” Onio Lubicki; eksperci wspierający pacę drużyn robotycznych: Janusz Ławicki Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Puławach, Zbigniew Smagacz Sekretarz Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii w Puławach, dr Dariusz Perszko Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach; Marcin Giza PREZES Fundacji Generator Innowacji przyjaciel drużyny; Kasia Nogalska Fundacja Ale Nauczanie organizator turniejów FLL; zaprzyjaźnione drużyny robotyczne: Janusze TEAM+ ; Water Tigers, Alfa Team; rodzice członków drużyny space beavers i space beavers junior – wszystkim gościom serdecznie dziękujemy.

Nasz zespół miłośników klocków Lego i tworzonych z nich robotów prezentował innym zapaleńcom swe dokonania, a także w sposób niezwykle rzeczowy i żywiołowy jednocześnie, wymieniał się pomysłami i wiedzą o robotyce z teamami, które raczkują w tej dziedzinie lub są nieco bardziej zaawansowane.

Wypieki na twarzach młodych konstruktorów i ich trochę starszych mentorów nie pozostawiały złudzeń – świat programowania stoi dla nich otworem! Zainteresowani i odrobinę bardziej sceptyczni mogli zobaczyć, że kodowania w naszej szkole uczą się już kilkulatki. Mentorzy uczestniczyli w wykładzie „Jak pracować z drużyną robotyczną”, a licznie zgromadzeni widzowie obserwowali pokazy i przejazdy robotów. Chciałoby się rzec  – „świat automatyką stoi” i nie byłoby w tych słowach przesady. Coraz częściej zastępować nas – ludzi będą roboty, więc musimy się do tego solidnie przygotować. I w naszej szkole tak się dzieje. Już na zajęciach grup przedszkolnych dzieciaki łapią bakcyla kodowania. Być może spośród nich wyrośnie kiedyś jakiś słynny programista?

Forum Robotyczne w Karczmiskach to kolejna z wielu imprez związanych z tematem programowania, jakie odbyły się w Zespole Szkół i z pewnością nie ostatnia!