Gminne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w Karczmiskach

Gminne obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości w dniu 11 listopada 2018 r. rozpoczęły się na Placu Niepodległości w Karczmiskach. Przed pomnikiem „PAMIĘCI POLEGŁYCH BOHATERÓW Z KARCZMISK ZA NIEPODLEGŁOŚĆ OJCZYZNY” zgromadzili się mieszkańcy Gminy, władze samorządowe z Januszem Goliszkiem – Wójtem Gminy na czele, poczty sztandarowe, młodzież szkolna, harcerze. Wójt Gminy powitał zebranych, przedstawił program obchodów uroczystości i zaprosił do składania wieńców, kwiatów i zniczy pod pomnikiem.

Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła parafialnego p.w. Św. Wawrzyńca w Karczmiskach. O godz.1130 rozpoczęła się Msza Św. w intencji Ojczyzny w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości. Mszy przewodniczył ks. Ryszard Denys – proboszcz parafii, który wygłosił homilię. Podkreślił znaczenie patriotyzmu, wiary i ewangelii jako głównych wartości, dzięki którym Polacy mogli przetrwać i odrodzić się po zaborach. Cytował m.in. słowa Św. Jana Pawła II o „Ojczyźnie” i „Modlitwę za Ojczyznę” – ks. Piotra Skargi. Przedstawił zasługi wielu polskich świętych i błogosławionych, którzy wnieśli wkład w odzyskanie niepodległości na przestrzeni dziejów Polski. W homilii pojawiły się akcenty patriotyczne (lokalne działania) związane z odzyskiwaniem niepodległości np. pomnik na placu Niepodległości, pomnik Chrystusa Króla obok kościoła, czy groby i mogiły żołnierzy z I i II wojny światowej na cmentarzu parafialnym. Oprawę Mszy uświetnił Chór Gminy Karczmiska „Corda Cantandao”. Na początku wybrzmiała pieśń „Gaude Mater Polonia” („Raduj się, Matko Polsko”), a uroczystości w kościele zakończyła pieśń „Boże, coś Polskę”.

Dalszy program obchodów kontynuowany był w Zespole Szkół w Karczmiskach. O godz. 13.00 na hali sportowej licznie zgromadzili się mieszkańcy Gminy. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” rozpoczęła się uroczysta akademia. Głos zabrał Wójt Gminy – Janusz Goliszek, powitał zebranych oraz w wystąpieniu przedstawił trudną drogę Polski i Polaków do odzyskania Niepodległości. Eksponował ważną rolę „wieszczów narodowych” (Mickiewicza, Słowackiego, Norwida, Krasińskiego), dodających otuchy, zagrzewających Polaków do walki, podtrzymujących integralność narodową, patriotyzm i poczucie własnej wartości. Ukazał też zasługi „ojców polskiej niepodległości” (Piłsudskiego, Dmowskiego, Paderewskiego, Witosa, Korfantego, Daszyńskiego) w drodze ku wolności Ojczyzny. W wystąpieniu podkreślał radosny charakter obchodzonego święta oraz tradycję i wiarę jako wartości mające wpływ na odzyskanie wolności i niepodległości przez Polskę.

Po odśpiewaniu „Roty” i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych rozpoczęła się część artystyczna.

W części artystycznej zebrani obejrzeli m.in. inscenizację opowiedzianą przez 100-letniego człowieka (rówieśnika niepodległej), o trudnych latach odzyskania niepodległości, która bardzo zainteresowała napotkane dzieci. Wspólny występ uczniów i rodziców został odebrany owacjami na stojąco. Następnie wystąpiły z koncertem pieśni i piosenek patriotycznych: chór szkolny „Dmuchawce” oraz Chór Gminy Karczmiska „Corda Cantando”.

Po części artystycznej Ewa Nowaczek – Dyrektor Gminnej Biblioteki i Domu Kultury odczytała listę nagrodzonych uczniów w ogłoszonym konkursie na kartę pocztową pt. „Dogi do Niepodległej”, a Janusz Goliszek dokonał odsłonięcia w Szkole Podstawowej (I piętro) okolicznościowego muralu związanego z 100 rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Na zakończenie Wójt Gminy podziękował organizatorom uroczystości: Gminnej Bibliotece i Domowi Kultury w Karczmiskach, Zespołowi Szkół w Karczmiskach, parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Karczmiskach oraz wszystkim, którzy włączyli się w te obchody. Zaprosił zebranych za rok, na obchody 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Karczmiska.