IV Święto Bob(r)u

W dniu 5 sierpnia 2018 r. na terenie Zespołu Dworsko-Parkowego w Karczmiskach odbyło się już IV Święto Bob(r)u. Uroczystość patronatem honorowym objęli Pan Sławomir Sosnowski – Marszałek Województwa Lubelskiego i Pan Zenon Rodzik – Starosta Opolski. Dopisała nam piękna pogoda oraz licznie przybyli goście.

Pamiętając o zbliżającym się jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ,,Corda Cantando” z Karczmisk. Następnie Pan Janusz Goliszek – Wójt Gminy Karczmiska i Pan Jacek Nowaczek – Przewodniczący Rady Gminy Karczmiska, wspólnie dokonali otwarcia ,,Dni Karczmisk – IV Święta Bob(r)u”.

W ramach części artystycznej, na scenie zaprezentowały się dzieci z Przedszkola w Karczmiskach z występem wokalnym i tanecznym, kapela ludowa ,,Karczmiaki” wraz z zespołem Koła Gospodyń Wiejskich ,,Alebabki” z Karczmisk, zespół „Cyganeria” z Góry Puławskiej oraz zespół wokalny ,,Ariadny” z Wąwolnicy. Obejrzeliśmy występy dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Karczmiskach. Wysłuchaliśmy również koncertu zespołu „Wytrawni Band” z Katowic, a na koniec bawiliśmy się z zespołem ,,Retro 432 HZ” z Dęblina.

Wiele atrakcji związanych było z bob(r)em – tak symbolicznym dla naszej gminy. Pan dr Łukasz Miechowicz – pracownik naukowy Polskiej Akademii Nauk, a jednocześnie kierownik Misji Archeologicznej w Chodliku, opowiedział nam o najstarszych świadectwach uprawy bobru w Kotlinie Chodelskiej. Odbyły się konkursy na łuskanie bobru oraz konkurs kulinarny „Apetyt na bobrowe przysmaki”. Degustacja zgłoszonych do konkursu potraw potwierdziła ich wysokie walory smakowe, oryginalność oraz pomysłowość przygotowania, doceniono także ich wygląd i sposób zaprezentowania, dlatego też jury przyznało nagrody i wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu. Wręczono również nagrody laureatom konkursu fotograficznego ,,Moje spotkanie z przyrodą”, zorganizowanego przez Urząd Gminy.

Uczestnicy IV Święta Bob(r)u mogli także zasmakować wielu potraw i produktów regionalnych jak również obejrzeć stoiska promocyjne z wytworami rękodzieła artystycznego, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Karczmisk, Klub Seniora z Karczmisk, Stowarzyszenie „Międzypokoleniowe” z Wymysłowa, Stowarzyszenie „Ekoland” z siedzibą w Karczmiskach, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Zaborze, Zagrodową Osadę w Uściążu Pani Renaty Karow, Gospodarstwo ,,Kozi Gród” Pani Jolanty Śliwy ze Słotwin, Restaurację „Jaglana” z Uściąża. Swoje stoiska zaprezentowały też Warsztaty Terapii Zajęciowej z Poniatowej, Opolskie Centrum Kultury, Żak Puławy, Julia Bełcik – z rysunkiem i malarstwem, Restauracja „Krampa” z Karczmisk, Urząd Gminy Karczmiska, Zespół Szkół w Karczmiskach, Żłobek w Karczmiskach, Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach oraz osoby prywatne.

Na stoisku KGW z Karczmisk można było spróbować ,,Karczmiskich pierogów z bobru” oraz ,,Karczmiskiego barszczu białego”, tj. potraw wpisanych na listę produktów tradycyjnych, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Była również kuchnia polowa i serwowany z niej bigos.

Podczas imprezy odbywała się zbiórka charytatywna na leczenie chorej Nikoli Zygmunt z Kowali.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwali strażacy, którzy zaprezentowali nam także samochody strażackie. Dużo atrakcji przygotowanych zostało również dla dzieci. Były gry i zabawy animacyjne, klocki konstrukcyjne, „dmuchańce”, samochodziki, malowanie twarzy, foto-budka, warsztaty toczenia na kole garncarskim i wiele innych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się profesjonalnie przygotowane przez pasjonatów historii z Opola Lubelskiego stoisko historyczne oraz ,,Ławeczka Niepodległości”.

Impreza zrealizowana została przy dużym wsparciu lokalnych sponsorów i środków zewnętrznych.

Wszystkim sponsorom i osobom zaangażowanym w przygotowanie ,,Dni Karczmisk – IV Święta Bob(r)u” organizatorzy składają wielkie podziękowania.

Zdjęcia – Piotr Krzyżak.