Zaproszenie

Szanowni Państwo!

Serdecznie zapraszam na spotkanie dotyczące promocji programowania i robotyki wśród dzieci i młodzieży. Spotkanie organizuje Gmina Karczmiska, a odbędzie się w dniu 24 maja 2018 r. o godz. 10.00 w Hali Sportowej w Karczmiskach.

Rozwój robotyki wspierany i promowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej województwie lubelskim przebiega bardzo dynamicznie. Wzorem wspaniałej drużyny Spice Gears z Kraśnika coraz więcej uczniów i nauczycieli zaczyna pasjonować się tą dziedziną nauki.

Zespół Szkół w Karczmiskach rozumiejąc rangę i wartość rozwoju robotyki jako kierunku tworzenia myśli inżynierskiej, kształtowania postaw kreatywności, otwartości, umiejętności rozwiązywania problemów i umiejętności współpracy w grupie utworzył w lipcu 2017 roku drużynę robotyczną Space Beavers. W tym działaniu wspomagała szkołę Fundacja Wschodni Klaster Innowacji. W sierpniu 2017 roku drużyna została zgłoszona do I Turnieju FLL w Polsce Wschodniej. Turniej był elementem amerykańskiego programu FIRST. Organizatorem Turnieju w Polsce Wschodniej była Fundacja Wschodni Klaster Innowacji przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego i patronacie Krzysztofa Hetmana Posła do Parlamentu Europejskiego, a także Sławomira Sosnowskiego Marszałka Województwa Lubelskiego. Tak zaczęła się przygoda drużyny z Karczmisk w robotyką.

Na koncie drużyny z Zespołu Szkół w Karczmiskach są spotkania z innymi drużynami robotycznymi, które zgłosiły się do Turnieju FLL w Lublinie, współpraca z drużyną Spice Gears z Kraśnika i z jej mentorami, spotkanie dotyczące rozwoju robotyki na Politechnice Lubelskiej organizowane przez Pana Krzysztofa Hetmana Posła do Parlamentu Europejskiego, Fundację ,,Wschodni Klaster Innowacji” oraz Pana Andrzeja Maja Starostę Kraśnickiego. W spotkaniu wziął udział reprezentant prof. dr hab. inż. Piotra Kacejko Rektora Politechniki Lubelskiej oraz reprezentant Pana Jana Wielgusa Członka Zarządu URSUS S.A.  Mentorzy drużyny brali udział w spotkaniu mentorów drużyn w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego. Poza tym Zespół Szkół w Karczmiskach gościł w szkole członków drużyny z Minnesoty w USA – Blue Twillight Tea 2220. Drużyna była gościem Telewizji Lublin, Polsat News i Radia Lublin. O jej sukcesach pisała też lokalna prasa.

W styczniu 2018 roku drużyna wzięła udział w Turnieju Robotyki FLL na obszarze Polski Wschodniej i tam zdobyła tytuł Mistrza Turnieju I miejsce w kategorii FLL CHAMPION. Wygrana zakwalifikowała drużynę do kolejnego etapu, w którym wzięło udział 28 drużyn z Europy Wschodniej. Drużyna z Karczmiska reprezentowała Polskę Wschodnią. Turniej odbył się w Łodzi. Mimo, że drużyna nie odniosła tam zwycięstwa, to przeżyła wspaniałą przygodę, podniosłą swoje umiejętności i wiedzę, nawiązała kontakty z drużynami z Europy Wschodniej. Członkowie drużyny nadal pracują z zapałem, determinacją i radością, a jej szeregi wciąż się powiększają o nowych członków.

Wspierając drużynę w jej rozwoju i w pełni rozumiejąc istotę inwestowania w młodych ludzi i ich rozwój, mam nadzieję, że organizowane spotkanie przyczyni się do rozwoju robotyki na naszym terenie, a idee obecne w trakcie budowania, programowania i testowania robotów wpływać będą na rozwój kreatywności, otwartości i umiejętności interpersonalnych młodych ludzi. Naszym celem jest to, aby podzielić się z Państwem naszymi doświadczeniami, móc uczyć się od innych i zachęcać do poznawania świata budowy i programowania robotów.

Janusz Goliszek

(-) Wójt Gminy