W krainie wierszy Wandy Chotomskiej

Tradycją Szkoły Filialnej w Głusku stała się organizacja uroczystości poświęconej pisarzowi tworzącemu literaturę dziecięcą. 20 marca 2018 r. zorganizowano uroczystość pt. ,,W krainie wierszy Wandy Chotomskiej”. Na program złożyły się część artystyczna: prezentacja przedstawienia opracowanego w oparciu o książkę ,,Dzieci Pana Astronoma” w wykonaniu uczniów klasy I i dzieci z oddziału 5 i 6 latków, teatrzyku kukiełkowego ,,Jacek i Agatka” i piosenek zespołu ,,Gawęda” zaśpiewanych przez uczniów klasy II oraz konkursu. Bardzo dużo wzruszeń i pozytywnych wrażeń dostarczyły zarówno przedstawienia jak również konkurs recytatorski poezji Chotomskiej, w którym wzięli udział uczniowie klas I-III Zespołu Szkół w Karczmiskach.
Wszyscy wykazali się kunsztem recytatorskim oraz ciekawą interpretacją tekstu. Jednak najwięcej emocji dostarczył dzieciom teleturniej wiedzy o życiu i twórczości poetki ,,Jeden z dziesięciu”. Dzieci wspaniale wcieliły się w role graczy i z wielkim zaangażowaniem odpowiadały na pytania prowadzących wykazując przy tym rozległą wiedzę o literaturze W. Chotomskiej i najważniejszych faktach z jej życia. W trakcie przerw zaproszeni goście mieli okazję podziwiać wernisaż prac plastycznych pt. ,,Pióro Wandzi”. Ponad 30 uczniów wykonało przepiękne laapbooki, zawierające informacje o utworach pisarki i jej dokonaniach w dziedzinie literatury. Wszyscy zachwycali się inwencją twórczą małych artystów. Zwieńczeniem całej uroczystości było wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów konkursów.

W uroczystości uczestniczyli: Sławomir Goliszek – Inspektor Urzędu Gminy Karczmiska, Ewa Nowaczek – Dyrektor Gminnej Biblioteki i Domu Kultury, Jan Kaputsa – sołtys wsi Głusko Duże, Teresa Daniszewska – sołtys wsi Bielsko, Piotr Długosz i Urszula Raczkiewicz – Dyrektor i V-ce Dyrektor Zespołu Szkół w Karczmiskach, nauczyciele, dzieci i rodzice. Piotr Długosz złożył uczniom gratulacje za wysoki poziom wiedzy i umiejętności artystycznych oraz talent aktorski. Podziękowanie za pracę otrzymało Jury w składzie: Eugenia Bartoś, Elżbieta Gąska i Alfreda Tracz, rodzice za wsparcie i pomoc oraz organizatorzy uroczystości – Ryszarda Burek i Bożena Popiołek.

Organizatorzy dziękują Wójtowi Gminy Karczmiska oraz Dyrekcji Zespołu Szkół za środki finansowe na nagrody i dyplomy.

                                                                                                                             Bożena Popiołek