99 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Karczmiska

Rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę w Gminie Karczmiska świętowano na różne sposoby.

W dniu 10 listopada 2017 r. w Zespole Szkół w Karczmiskach odbyła się uroczysta akademia z tej okazji. Oprócz uczniów i nauczycieli w uroczystościach udział wzięli: Janusz Goliszek – Wójt Gminy, Jacek Nowaczek – Przewodniczący Rady Gminy Karczmiska oraz społeczność lokalna. Uczniowie w montażu słowno-muzycznym zaprezentowali okoliczności rozbiorów Polski oraz heroiczną drogę przywracania niepodległości w naszej Ojczyźnie.

11 listopada 2017 r. obchody Święta odzyskania Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10.30 na Placu Niepodległości w Karczmiskach. Przed pomnikiem upamiętniającym mieszkańców Karczmisk poległych w walkach o niepodległość, w asyście pocztów sztandarowych Wójt Gminy i Przewodniczący Rady Gminy złożyli wiązanki kwiatów. Młodzież z Zespołu Szkół w Karczmiskach, harcerze ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Karczmiskach oraz mieszkańcy zapalili znicze.

O godz. 11 w kościele parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Karczmiskach rozpoczęła się koncelebrowana Msza Św. w intencji Ojczyzny, którą sprawował ks. proboszcz Ryszard Denys i ks. wikariusz Mariusz Olszka. Liturgię i oprawę uroczystości uświetnił chór Corda Cantando pod dyrekcją p. Ewy Resztak. Zarówno w homilii wygłoszonej przez ks. wikariusza jak i okolicznościowym wystąpieniu p. Wójta Gminy – ukazano tło historyczne oraz rolę i znaczenie odzyskania niepodległości przez naszych dziadów. Nie zabrakło odniesień i porównań historycznych do współczesnych czasów i rozumienia takich wartości jak patriotyzm i praca na rzecz „Małej Ojczyzny”. Po Mszy Świętej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru.

Obchody dnia Niepodległości w Karczmiskach miały też wymiar sportowy. 12 listopada 2017 r. na hali sportowej odbył się po raz trzeci Turniej Piłki Nożnej rocznik 2007 i młodsi „PONIATOWA CAP 2017”. W turnieju wzięła udział reprezentacja naszej szkoły i jednocześnie zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego działającego przy Zespole Szkół w Karczmiskach. Chłopcy bardzo dzielnie stawiali czoła mocnym klubom z Lublina, Bełżyc, Poniatowej. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci jak również ich rodziców, którzy licznie przybyli by kibicować swoim pociechom.