piątek
20 października 2017
Do końca roku zostało 73 dni.

BIP

 Biuletyn informacji publicznej

Informacje wyborcze

 Informacje wyborcze

Insp. weterynarii

 Powiatowy Inspektorat Weterynarii

Akty prawne on-line

Rządowe Centrum Legislacji
Najaktualniejsze wersje
elektroniczne
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

600-lecie Karczmisk

obraz.jpg
 

Translator

EnglishCzechFrenchGermanItalianPolishRussianSpanishUkrainian
100-lat OSP Karczmiska
środa, 11 października 2017
100 lat OSP Karczmiska

8 października 2017 r. odbył się jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Karczmiskach, woj. lubelskie. Był to podniosły dzień, który zapisał się w najnowszej historii jednostki oraz ważne wydarzenie w gminie Karczmiska. Działalność najstarszej i najbardziej zasłużonej tego typu organizacji w gminie i jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych w powiecie opolskim zasługuje na uznanie. Jubileusz stanowił też podziękowanie za społeczną służbę obecnym członkom jak i kilku pokoleniom strażaków z Karczmisk, którzy od początku powstania jednostki nie szczędzili sił i pracy dla dobra wspólnego gminy, powiatu, województwa i kraju.

Dzięki współpracy pracowników Urzędu Gminy, ks. Stanisława Furmanika, Władysława Szczypy z Polskiej Organizacji Wojskowej z Puław oraz po uzyskaniu zezwolenia władz okupacyjnych 17 listopada 1917 r. utworzono Ochotniczą Straż Ogniową w Karczmiskach. Założycielami straży byli: Antoni Nowaczek, Szymon Mokijewski, Michał Goliszek, Władysław Siedliski, Franciszek Wciseł, Adam Pawełczak, Seweryn Cześniak, Władysław Ochalski, Stanisław Jakubicki i ks. Stanisław Furmanik.
 

Uroczystość 100-lecia OSP w Karczmiskach rozpoczęła się koncelebrowaną Mszą Świętą w kościele parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Karczmiskach. Mszy przewodniczył kapelan powiatowy strażaków ks. kanonik Adam Lemieszek, w asyście ks. Ryszarda Denysa – proboszcza parafii. Kapelan w wygłoszonej homilii podkreślił działania jednostki i strażaków, w myśl słów wypisanych na sztandarach strażackich: „Bóg – Honor – Ojczyzna” i „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”.

Z kościoła, pododdział złożony z jednostek OSP z terenu gminy, pocztów sztandarowych, zaproszonych gości, pojazdów strażackich – prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą OSP z Niedrzwicy Kościelnej, przeniósł się na halę sportową w Karczmiskach. Tam kontynuowano dalszą część jubileuszu. Przybyłych gości w imieniu jednostki powitał Krzysztof Karaś – Prezes OSP, w tym m.in: Jana Łopatę – posła RP, Marka Kosa – reprezentującego Sławomira Sosnowskiego – Marszałka Województwa Lubelskiego, Mariana Starownika – Prezesa ZOW ZOSP RP w Lublinie, Zenona Rodzika – Prezesa ZOP ZOSP RP w Opolu Lubelskim (starostę opolskiego), Piotra Ołówka – Komendanta Powiatowego PSP w Opolu Lubelskim, Krzysztofa Bijaka – reprezentującego Komendanta Powiatowego Policji w Opolu Lubelskim, gen.bryg.rez.pil. dr Ryszarda Hacia, Janusza Goliszka – Prezesa ZOG ZOSP RP w Karczmiskach (wójta gminy), Jacka Nowaczka – Przewodniczącego Rady Gminy Karczmiska, kpt Kamila Młyńca dowódcę uroczystości (komendanta gminnego ochrony. p.poż), radnych powiatowych i gminnych z terenu gm. Karczmiska, kierowników jednostek podległych gminie, sponsorów i mieszkańców Gminy.

Dalszą część uroczystości stanowił rys historyczny jednostki, którą zaprezentował Sławomir Goliszek - Insp. Urzedu Gminy Karczmiska. Ukazał ważną, społeczną rolę pełnioną przez OSP w okresie walki o niepodległość Polski, odbudowy kraju po I i II wojnie św. oraz w kolejnych latach funkcjonowania. Prelegent przedstawił wybrane wydarzenia z życia jednostki, obchodzone jubileusze, jak też sylwetki zasłużonych osób związanych ze strażą.

Centralną częścią zorganizowanego jubileuszu było uhonorowanie jednostki. Prezes ZOW w Lublinie, w uznaniu 100-letniej działalności OSP Karczmiska – odznaczył sztandar jednostki najwyższym odznaczeniem Związku OSP RP – „Złotym Znakiem Związku”. Marian Starownik wręczył też Zygmuntowi Goliszkowi (weteranowi pożarnictwa) – Medal Honorowy im. B. Chomicza oraz odczytał list Waldemara Pawlaka – Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie, skierowany do członków OSP Karczmiska z okazji jubileuszu. Wieloletnia aktywność i pozytywne postawy strażaków z Karczmisk zaprezentowane na uroczystości i osób ich wspomagających zostały uhonorowane przez władze Związku OSP RP: szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Wręczono Złote, Srebrne i Brązowe Medale Za Zasługi dla Pożarnictwa, odznaki Wzorowy Strażak, za wysługę lat, Srebrne i Brązowe odznaki Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Święto jednostki było dobrą okazją do złożenia gratulacji i podziękowań za bezinteresowną społeczną służbę wielu pokoleniom strażaków. Prezes ZOG ZOSP RP w Karczmiskach i komendant gminny ochrony p.poż. wręczyli podziękowania Prezesom OSP Karczmiska. Uhonorowano: Jerzego Goliszka, Krzysztofa Popiołka, Witolda Woźniaka, Tomasza Stefanka, Józefa Wichę i Krzysztofa Karasia.

Zaproszeni goście gratulowali dostojnej „jubilatce” osiągnięć i życzyli sukcesów w realizacji nakreślonych planów. Strażacy z Karczmisk otrzymali słowa uznania za wzorowo i z poświęceniem pełnioną społeczną służbę. Miłym akcentem uroczystości było pamiątkowe, wspólne zdjęcie uczestników obchodzonego 100-lecia, zrobione na hali sportowej.

Sukcesy i osiągnięcia jednostki nie byłyby możliwe bez wsparcia i pomocy wielu instytucji i sponsorów. OSP w ostatnim okresie aktywnie wspierali m.in.: ZOW ZOSP RP w Lublinie, ZOP ZOSP RP w Opolu Lubelskim i powiat opolski, ZOP ZOSP w Karczmiskach i gmina Karczmiska, Zespół Szkół w Karczmiskach, Gminna Biblioteka i Dom Kultury w Karczmiskach, ZGK Sp. z o.o. w Karczmiskach, „Pawtrans Holding” Poniatowa. Prezes OSP, w imieniu Zarządu wręczył podziękowania wszystkim wspierającym jednostkę.

Sprawnie zorganizowany i przeprowadzony jubileusz zakończył się częścią artystyczną. W humorystycznych „Scenkach z życia strażaków” zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Karczmiskach, wywołując wśród uczestników uśmiech na twarzach. Następnie Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Niedrzwicy Kościelnej, wykonała kilka utworów z repertuaru m.in. zespołu „Abba”.

Na korytarzu szkoły można było obejrzeć specjalnie przygotowaną wystawę prac plastycznych uczniów Przedszkola i klas młodszych Szkoły Podstawowej w Karczmiskach pt. „Praca – strażaka – karczmiaka”. Ciekawym uzupełnieniem zorganizowanego jubileuszu były: wystawa przygotowana przez Gminną Bibliotekę i Dom Kultury w Karczmiskach, prezentująca historię i życie współczesne strażaków z Karczmisk i folder o historii jednostki.

Realizacja zadania publicznego pt. „Jubileusz organizacji 100-lecia OSP w Karczmiskach” była współfinansowana ze środków Gminy Karczmiska i lokalnych sponsorów. Bezinteresownej pomocy udzieliło nam wiele instytucji i osób. Za okazaną pomoc i wsparcie w przygotowaniu uroczystości serdecznie dziękujemy.

Zarząd
OSP Karczmiska

Galeria zdjęć

 
wstecz   dalej »

Dane teleadresowe

 
Urząd Gminy Karczmiska

Karczmiska Pierwsze
ul. Centralna 17
24-310 Karczmiska
tel. 81 828-70-26
      81 828-70-40
      81 828-70-59
fax: 81 828-70-26 wew.25
e-mail: sekretariat@poczta.karczmiska.pl
 
 
Nr rachunku bankowego:
P.B.S. Opole Lubelskie o/Karczmiska
52873400080040029920000010

Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny

 

 

 

 

Mikroinstalacje OZE

Mikroinstalacje OZE

Program Rodzina 500+

Program Rodzina 500+

Hala Sportowa


Orlik 2012

Orlik2012

Misja CHODLIK

Misja archeologiczna CHODLIK

Radośni w rozwoju

Radośni w rozwoju

Wsparcie na starcie

Czysta Gmina

Czysta Gmina

Linki

owocszl.jpgZwiązek Gmin Lubelszczyzny
Zdrowa gmina

Zielona linia


Budujemy Sportową Polskęporady prawne

Galeria zdjęć

Obraz
Copyright © 2017 Serwis internetowy Gminy Karczmiska. All rights reserved